علت باد گرم کولر گازی

درصورتی‌که کولرگازی شما در هوای گرم تابستان به‌جای باد سرد، باد گرم پرتاب می‌کند و شما به دنبال سریع‌ترین روش عیبیابی می‌گردید؛ با ما همراه باشید تا علت‌های اصلی باد گرم کولر گازی و نحوه رفع آن را با هم برسی کنیم.

در این مقاله ضمن بررسی دقیق تمام علت‌هایی که باعث سرد و گرم شدن باد کولر گازی شما می‌شوند به شما کمک می‌کنیم تا با داشتن حداقل دانش فنی خودتان تعمیر کار کولر گازی یا اسپلیت خودتان باشید، اما درصورتی‌که فکر می‌کنید کولر گازی شما نیاز به سرویس و یا تعمیر دارد، به شما پیشنهاد می‌کنیم که با شرکت تعمیر کولر گازی تماس بگیرید تا از خسارت بیشتر به کولر گازی شما جلوگیری شود.

“اما به‌منظور راحتی و رفاه مشتریان گروه مهندسی تهران چیلر می‌توانید از مقالات آموزش کولر گازی که برای شما به‌صورت فیلم، عکس و توضیحات تدارک دیده‌ایم به‌صورت رایگان استفاده کنید و تاحدامکان مشکل گرم شدن باد کولر گازی را خودتان رفع کنید.”

اما درصورتی‌که نیاز دارید کولرگازی یا داکت اسپلیت منزل و یا محل کار شما توسط یک متخصص کولر گازی بازدید شود، برای دریافت مشاوره تلفنی می‌توانید با یکی از شماره‌تلفن‌های مربوط به تعمیر کار کولر گازی موجود در سایت تماس بگیرید تا در صورت نیاز در کمتر از ۱ ساعت در هر نقطه تهران و کرج تجهیزات شما توسط گروه مهندسی تهران چیلر بازدید و در کوتاه‌ترین زمان رفع عیب شود.

باد گرم کولر گازی

دلایل سرد و گرم شدن باد کولر گازی

نکته خیلی مهم: در ابتدا به‌صورت کلی دلایل سردوگرم شدن باد کولرگازی را شرح می‌دهیم، سپس به توضیح هر مورد به‌صورت کاملاً عملی می‌پردازیم. در هر مرحله اگر متوجه شدید توانایی سرویس کولر گازی و یا تعمیر آن را ندارید بهترین کار تماس با یک شرکت تعمیرات کولر گازی معتبر است؛ تا ناچار به پرداخت هزینه‌های بیشتر نشوید.

بسیاری از ما این مشکل را تجربه کرده‌ایم که برای خنک‌کردن هوای گرم منازل خود در تابستان کولرگازی خود را روشن کرده باشیم و با باد گرم زدن کولرگازی مواجه شده باشیم، این یکی از متداول‌ترین ایراداتی است که می‌تواند در اوج گرمای تابستان، برای کولرگازی شما پیش بیاید و حتی امکان دارد باعث مشکلات بزرگ‌تری شود چرا که کولرگازی شما قبل از خرابی‌های بزرگ علائم کوچکی دارد؛ بنابراین توجه شما به نحوه کارکرد کولر گازی بسیار مهم است.

موضوعاتی که در این مقاله به آنها پرداخته‌ایم:

 • عوامل اصلی باد گرم کولر گازی چیست؟
 • ایرادات متداول کولر گازی در تابستان و زمستان.
 • نحوه عیب‌یابی و رفع مشکل سرد و گرم شدن باد کولر گازی شما.

عوامل باد گرم زدن کولر گازی

 1. تنظیمات اشتباه کنترل، علت باد گرم کولر گازی.
 2. کثیفی فیلترهای هوا.
 3. پوشیده بودن کندانسور و عدم گردش صحیح هوا.
 4. رسیدن زمان سرویس دوره‌ای کولر گازی.
 5. کم‌بودن و یا نداشتن گاز کولر گازی.
 6. خرابی ترموستات و سنسورهای دما.
 7. خراب بودن فن داخلی و خارجی.
 8. خرابی و عدم استارت کمپرسور کولرگازی.
 9. ایراد در مسیر لوله‌کشی‌های رفت‌وبرگشت.
 10. معیوب‌شدن برد پنل داخلی و خارجی کولرگازی.
 11. اشتباه در نصب کولر‌گازی.
 12. خرابی تجهیزات راه اندازی کولر گازی.

عوامل زیادی می‌تواند باعث به مشکل خوردن کولرگازی شما شده باشند، حتی ممکن است به علت قرارنگرفتن کولرگازی شما روی حالت  Cool از روی کنترل، این اتفاق پیش‌آمده باشد و کولرگازی شما کاملاً سالم باشد! اما اصلی‌ترین علت باد گرم زدن کولر گازی، نداشتن گاز و نشتی در مدار رفت و برگشت است که در این موردنیاز به تعمیر کولر گازی دارید.

در ادامه به برسی عواملی که باعث پرتاب باد گرم از کولرگازی می‌شوند می‌پردازیم:

باد گرم کولر گازی

تنظیمات اشتباه کنترل، علت باد گرم کولر گازی

بین پرتاب باد گرم از کولر گازی و عدم پرتاب باد سرد (دمای محیط) از کولر گازی تفاوت وجود دارد، کولر گازی‌های معمولاً از طریق برعکس کردن مسیر گردش گاز در مدار داخلی خود توانایی گرم‌کردن محیط در زمستان را نیز دارند، این مورد یک آپشن برای کولرگازی محسوب شده و از طریق تنظیمات موجود روی کنترل قابل‌تنظیم است؛ کنترل کولر گازی دارای گزینه‌هایی برای انتخاب دمای خروجی از پنل هستند این گزینه‌ها بر روی کنترل معمولاً با عبارت‌های زیر مشخص می‌شوند:

 • Cool
 • Heat
 • Fan

در مورد اول یعنی حالت Cool کنترل، کولر گازی شما باید باد سرد پرتاب کند، درصورتی‌که تنظیمات کنترل شما بر روی حالت Cool قرار گرفته و همچنان باد خروجی از کولر گازی گرم است در ادامه با ما همراه باشید.

رفع مشکل: درصورتی‌که تنظیمات کنترل بر روی حالت Heat یا Fan قرار گرفته باشد و علامت نشانگر کنترل حالت خورشید و یا فن را نمایش دهد لازم است از طریق دکمه Mood کولر را بر روی حالت تابستانه یا سرمایش قرار دهید تا در صورت سالم‌بودن، باد سرد پرتاب کند.

باد گرم زدن کولر گازی

کثیفی فیلترهای هوا و علت سرد و گرم شدن باد کولر گازی

پنل کولر گازی به‌صورت کلی دارای یک سیستم اواپراتور، فن و فیلتر است، وقتی کولر گازی شما روی حالت سرمایش کار می‌کند گاز متراکم شده سرد از طریق لوله‌های رفت‌وبرگشت از کندانسور یا یونیت بیرونی به پنل منتقل می‌شود و فن وظیفه دریافت سرمای این لوله‌ها و انتقال به محیط را دارد، در بالای پنل کولر گازی دری تعبیه شده که با باز کردن آن به فیلتر های هوا دسترسی پیدا می‌کنید، این فیلتر باگذشت زمان آلودگی و خاک محیط را جذب کرده و روزنه‌های ریز فیلتر کیپ می‌شود، در این حالت گردش هوا از طریق فن درست انجام نمی‌شود و باد کولر گازی شما سرد و گرم خواهد شد.

رفع مشکل

 • کولر گازی را خاموش کنید
 • دریچه مربوط به فیلتر پنل را باز کنید
 • فیلترهای کولر گازی را بادقت خارج کنید
 • فقط با آب و یا مواد مخصوص شست و شوی فیلتر کولر گازی، فیلتر را تمیز کنید
 • اجازه دهید فیلتر کاملاً خشک شود
 • فیلتر را در جای خود قرار دهید و درب سرویس پنل را ببندید.

نکته مهم: سرویس فیلتر کولر گازی مخصوصاً در تابستان باید هر 14 الی 20 روز انجام شود.

 

عدم سرویس علت گرم شدن باد کولر گازی

سرویس کولر گازی یک امر مهم در نگهداری اصولی است، معمولاً باید هر ۶ ماه برای سرویس کولر گازی خود اقدام کنید، یکی از اصلی‌ترین علت‌های گرم شدن باد کولر گازی عدم سرویس به‌موقع و اصولی است.

توجه داشته باشید سرویس کولر گازی یک کار تخصصی بوده و در صورت نداشتن آگاهی از شیوه کار ممکن است خسارت بالایی به دستگاه خود وارد کنید.

نکته خیلی مهم: یکی از علائمی که نشان می‌دهد کولر گازی شما به سرویس و یا شارژ گاز احتیاج دارد یخ زدن لوله ‌های کولر گازی است.

سرد و گرم شدن باد کولر گازی

پوشیده بودن کندانسور علت باد گرم زدن کولر گازی

دقت کنید که اگر از کاورهای کندانسور استفاده می‌کنید، در هنگام روشن‌کردن کولر گازی حتماً کاور را باز کنید، در مواردی که نصب کولر گازی درست انجام نشده باشد و کندانسور فضای لازم برای گردش هوا را نداشته باشد یکی از مهم‌ترین عوامل سرد و گرم شدن باد کولر گازی است.

بر روی کندانسور حداقل یک فن تعبیه شده که وظیفه آن کمک به خنک‌کردن کمپرسور کولر گازی، جلوگیری از سوختن کمپرسور و خنک‌تر کردن گاز فشرده است درصورتی‌که هوا به‌صورت درست در مدار به گردش درنیاید و یا فن کندانسور به هر دلیلی سوخته باشد کولر گازی باد گرم پرتاب می‌کند.

رفع عیب:

 1. اطمینان حاصل کنید کندانسور پوشیده نیست و فضای کافی برای گردش هوا دارد.
 2. کندانسور کولر گازی خود را بررسی کنید
 3. بررسی کنید آیا فن روشن می‌شود
 4. بررسی کنید آیا کمپرسور روشن می‌شود یا خیر

نکته حائز اهمیت این است که عیب‌یابی و تعمیر کمپرسور، فن و مدارات برقی کولر گازی کاری بسیار حساس بوده و حتی عیب‌یابی درست باید توسط تعمیر کار کولر گازی و توسط یک شرکت معتبر انجام شود.

سوختن کمپرسور علت باد گرم کولر گازی

مهم‌ترین علت سوختن کمپرسور کولر گازی و باد گرم زدن عدم توجه به علائم زیر  است:

 • یخ‌زدن لوله‌های کولر گازی
 • یخ‌زدن پنل کولرگازی
 • کمبود گاز
 • وجود نشتی
 • نوسان برق
 • عدم استفاده از محافظ مخصوص کولر گازی
 • عدم گردش صحیح هوا
 • خرابی فن
 • نصب اشتباه و غیراصولی
 • اقدام به سرویس و تعمیر توسط افراد بدون صلاحیت
 • ریختن آب بر روی مدارات برقی
 • نوسان در کارکرد برد کولر گازی

این موارد تنها موارد مهم بودند که در اینجا ذکر کردیم به جز موارد گفته شده در بالا بسیاری از شرایط و مشکلات هستند که در صورت عدم توجه شما و عدم تماس با تعمیر کار کولر گازی باعث سوختن کمپرسور، برد و دیگر قطعات گران‌قیمت کولر گازی خواهند شد.

باد گرم کولر گازی

سردوگرم شدن باد کولرگازی به علت خرابی ترموستات

ترموستات یک سنسور دما است که وظیفه آن ارسال میزان دمای محیط به برد کولر گازی و صادر کننده فرمان قطع و وصل کولر گازی است، درصورتی‌که ترموستات کولر گازی معیوب شده باشد باد کولر گازی شما گرم و سرد می‌شود، درصورتی‌که این مشکل ادامه‌دار شود خطر سوختن و خرابی کمپرسور و برد کولر گازی به‌شدت افزایش میابد.

درصورتی‌که باد کولر گازی گرم شد باید کارهای زیر را برای جلوگیری از خسارت بیشتر انجام دهید:

 • از خاموش و روشن‌کردن بی‌مورد دستگاه اجتناب کنید
 • با موارد ذکر شده در این مقاله تاحدامکان مشکل کولرگازی خود را تشخیص دهید
 • برای رفع عیب از توانایی انجام‌دادن این کار مطمئن شوید
 • کولرگازی را خاموش کنید و فیوز کولر گازی را قطع کنید
 • با شرکت تعمیرات کولرگازی معتبر برای رفع مشکل گرم‌شدن باد کولرگازی تماس بگیرید

نصب کولر گازی عامل باد گرم کولر گازی

متأسفانه، با بالارفتن تعداد افرادی که در این حرفه بدون داشتن حداقل تجربه و دانش فنی دست به نصب کولر گازی و حتی تعمیر آن می‌زنند بسیار بالا رفته، نصب اشتباه کولر گازی از اصلی‌ترین دلایل عدم کارکرد صحیح کولر و به بارآوردن خسارت‌های بسیار سنگین است.

لازم به ذکر است شرکت تهران چیلر با سال‌ها تجربه و با تیمی گسترده از مهندسان و تکنسین‌های ماهر این رشته از بهترین تعمیر کارهای کولر گازی بوده و آماده خدمت‌رسانی به شما است، یک شرکت معتبر تعمیرات خدمات خود را با ضمانت به مشتریان خود عرضه می‌کند، تمامی خدمات این شرکت با ارائه فاکتور و ضمانت پس از فروش یا تعمیر انجام شده تا خیال مشتریان از بابت هرگونه مشکل احتمالی راحت باشد.

سرد و گرم شدن باد کولر گازی

خرابی تجهیزات کولر گازی

کولر گازی دارای تجهیزات فرعی بسیار زیادی است که هر کدام به نوبه خود در کارکرد صحیح کولر گازی تأثیر می‌گذارند برخی از تجهیزات مهم کولر گازی عبارت‌اند از:

 1. خازن راه‌انداز
 2. برد الکترونیکی
 3. سنسور دما و ترموستات
 4. محافظ برق مخصوص کولر گازی
 5. فیلترها
 6. شیر برقی
 7. دسته سیم
 8. فن‌های داخلی و خارجی
 9. لوله موئی
 10. عایق لوله کولر گازی

این موارد هر کدام به نوبه خود بسیار پر اهمیت بوده و نقص و خرابی در هر کدام عملکرد صحیح کولر گازی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد به صورتی که فقط یکی از علائم آن باد گرم زدن کولر گازی است؛ پس توجه شما در نگهداری دستگاه و شرایط استفاده مشخص می‌کند طول عمر کولر گازی شما چقدر خواهد بود.

خلاصه و نتیجه‌گیری در عوامل باد گرم کولر گازی

کولر گازی از تجهیزات مهم هر خانه و محل کاری است که مخصوصاً در فصل گرم سال راحتی شما را فراهم می‌کند. عدم توجه به تعمیر و نگهداری کولر گازی باعث خرابی‌های پر هزینه‌ای خواهند شد که در نتیجه یکی از این خرابی‌ها کولر گازی باد گرم می‌زند.

در این مقاله دلایل اصلی باد گرم کولر گازی و علت سرد و گرم شدن باد کولر گازی را شرح دادیم، همچنین بررسی کردیم مشکلاتی که توسط خود شما قابل‌حل هستند به چه صورت بوده و در چه مواردی نیاز به تعمیرکار کولرگازی دارید.

در صورت داشتن سؤالات بیشتر و دریافت راهنمایی می‌توانید از قسمت نظرات با کارشناسان ما در ارتباط باشید، همچنین می‌توانید به‌صورت تلفنی از طریق شماره‌تلفن تعمیرکار کولرگازی موجود در سایت در مورد مشکل کولر گازی خود راهنمایی دریافت کنید.

6 پاسخ

 1. با عرض سلام برای تعمیر کولر گازی با کدام شماره باید تماس بگیرم؟ شماره بهترین تعمیرکار کولرگازی که دارید معرفی کنید لطفا خیلی ممنونم

  1. با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما، برای تعمیر کولر گازی خود میتوانید با شماره 09193082582 تماس بگیرید. با تشکر گروه فنی مهندسی تهران چیلر✔️

 2. سلام کولر گازی پنل داخلی کار نمیکنه ولی کندانسور بیرونی روشنه ،بعد از مدتی کار کردن لوله‌های بیرون شروع به یخ زدن می‌کند چطور میشه درستش کنم آیا خودم میتونم درست کنم

  1. با درود و عرض احترام خدمت شما، به علت خرابی خازن، برد و یا موتور فن پنل داخلی کولر گازی شما نیاز به بررسی توسط تعمیر کار کولر گازی دارد، علت یخ زدن لوله های کولر گازی شما هم کار نکردن فن و عدم گردش هوا است توجه داشته باشید در صورت یخ زدن لوله های کولر گازی فشار زیادی به کمپرسور وارد خواهد شد پیشنهاد می‌شود تا زمان تعمیر کولر گازی خود دستگاه را روشن نکنید.

 3. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما، اقا کولر گازی ما وقتی یکم کار میکنه لوله هاش یخ میزنن و بعد اینکه کولر رو خاموش میکنیم بعد چند دقیقه دوباره کار میکنه علتش چی میتونه باشه؟

  1. با درود و عرض احترام خدمت شما، کولرگازی شما نیاز به شارژ گاز و رفع نشتی دارد، توجه داشته باشید در صورتی که کولرگازی مدت زیادی بدون گاز کار کند احتمال سوختن کمپرسور بالا خواهد رفت.
   تهران چیلر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *